Tisztelt Elnök Úr!
Tisztelt Főigazgató Úr!
Tisztelt Képviselőtársam!
Miniszteri Biztos Úr!
Elnök Úr!
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Ma két év késéssel a világjárvány miatt, de mégiscsak egy óriási jelentőségű és – méreteit tekintve is – impozánsvállalkozás befejezését ünnepeljük. Ötéves, kemény és elkötelezett munkával elkészült az Országos Széchényi Könyvtár digitalizáló központja. Mostantól az OSZK rendelkezik Közép-Európa közgyűjteményei közül a legnagyobb és legmodernebb eszközparkkal, amely évente nagyjából 10 millió oldal digitalizálását teszi lehetővé, és alkalmas a könyvtárban fellelhető valamennyi dokumentumtípus teljes körű számítógépes rögzítésére. Az a csaknem 10 milliárd forint, amit erre elköltöttünk, alkalmassá teszi az OSZK-t arra, hogy a XXI. században korszerűen tegye közzé, és jelenítse meg mindazt, amelyet nemzeti értékként őriz. E vállalkozás valódi jelentősége és értéke éppen ezért anyagiakban nehezen kifejezhető. A közös nyelven művelt kultúra, a tudomány és a művészet, végső soron a közös múlt az, ami összekapcsol bennünket. Ugyanilyen fontos az is, hogy az eddig kevéssé kutatott levéltári iratok az egész világ számára elérhetővé válnak, és az egyetemes kultúrában őket megillető ranghoz méltó nyilvánossághoz jutnak.
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
A kultúra jelen van életünk minden részében, alakítja gondolkodásunkat, befolyásolja a döntéseinket. A feladat, amellyel a kormány a Széchényi Könyvtárat, az ország legelső könyvtárát megbízta, sokkal több mint új digitális eszközök, élvonalbeli szoftverek, online tartalmak és biztonságos tárhelyek egymásba kapcsolása. E projekt lényege a Gutenberg galaxis magyar részének átemelése a digitális korba. Reméljük, hogy a könyvek kézzelfogható világa még sokáig velünk marad. A magyar kultúrának azonban ahhoz, hogy tartsa a lépést vetélytársainkkal, meg kell jelenni az új színtereken, az új eszközökön is, hogy elérhessen mindenki, aki kíváncsi ránk, s mindarra, amit ez a közösség évszázadokon át létrehozott. A digitalizáció ebben az értelemben a modern kor parancsa. A mai napon jó két évtizedes adósságot törlesztünk ezért. A lelkesedésünk az ezredforduló óta erőteljesen megkopott, hiszen megértettük a világfalu és a kibervilág árnyoldalait is. Illúziók nélkül sokkal több józansággal, megfelelő tapasztalatokkal és, éppen ezért, mindezekből következő tudatossággal fogunk a jövő alakításába, miközben értékeljük és élvezzük a technika áldásait is. Azt, hogy a fiatalok Mátyás Corvináit lapozgathatják a neten Clevelandben, vagy, hogy egy tanítónő egy kis csíki faluban Kossuth Lajos hangját illesztheti be az iskolai órák anyagába, esetleg éppen egy kottát kereshet ki valaki a jövő évi koncertturné összeállításakor. Ez a fejlesztés eszközöket ad a kultúra művelőinek kezébe, amelyek ugyan nem végzik el helyettük a munkát, de olyan lehetőségeket nyitnak meg számukra, amelyekhez eddig csak nagyon kevesen és nagyon nehezen fértek hozzá. Ahhoz, hogy sikeres művek szülessenek, ugyanakkor továbbra is szükség lesz az emberre, a szakértelemre, a kifinomult művészeti érzékre. Szüksége lesz az emberre, aki jól tudja használni a modern kor lehetőségeit és eszközeit. Az anyagtábla, a papirusztekercs és a könyv után létrehozza azt a formát is, amellyel a digitális korban legjobban adhatjuk át értékeinket. Ezután is szükség lesz az emberre, aki a művek megalkotásával és közzétételével közösséget teremt.
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Talán a kultúra egyetlen ágára sem mondhatjuk azt, hogy annyi ismeretlen és még felfedezésre váró érték van benne, mint a régi zene. A Haydneum a kulturális területen legfiatalabb nemzeti intézményünk a Széchényi Könyvtárral, egyik legidősebb nemzeti intézményünkkel fog össze, hogy az egyetemes zenetörténet szempontjából is nagy horderejű gyűjteményt élővé tegyék, közreadják és hallhatóvá varázsolják minden zenekedvelő számára. Együttműködésük nyomán átélhetjük majd, hogy az eddig a polcrendszer által gondosan őrzött kottatár kincsei megelevenednek egy-egy fertődi nyárestén a kastélykertben, vagy egy adventi alkonyon a Művészetek Palotájában. Mindez önmagában is hatalmas kulturális érték. Megszólal Magyarországon játszott barokk zene, illetve mindaz, amellyel Magyarország hozzájárult az európai és az egyetemes zenetörténethez. Ma csak nagyon kevesen ismerik fel ennek igazi jelentőségét. De a titokra – éppen a most aláírandó együttműködésnek köszönhetően – rövidesen sokak számára fény derül. Mindez egy bizonyos ponton hatalmas üzleti értékké is fog válni. Felépülő fesztiváljaink és életre kelő kastélyaink forgalmának is fontos terméke lesz. Ki tudja, amint a Beatles együttes a '60-as években komolyan hozzájárult a brit GDP növekedéséhez, akként remélhetjük, az Esterházy hagyatékból kikerülő muzsika is hozzátesz majd egyet, s mást a magyar turizmus és koncertipar sikeréhez.
Szeretnék köszönetet mondani mindenkinek az elvégzett munkáért. Köszönjük mindenkinek, aki hozzájárult ahhoz, hogy az Országos Széchényi Könyvtár digitalizációja ilyen fejlettséggel megtörténhessen. Nagyon sokaknak köszönhetünk éppen ezért nagyon sokat, és kívánom azt, hogy mindenki, aki ehhez hozzájárult, hosszú időn keresztül élvezhesse munkájának gyümölcseit.
Köszönöm a figyelmet!