Facebook Instagram Fidesz

2022. február 19. / Budapest

Trócsányi László rektori beiktatásán Budahegyvidéken

Főtiszteletű Püspök Urak!

 

Főgondnok Urak!

 

Tisztelt Elnök Urak!

 

Tisztelt Miniszter Úr!

 

Professzor Hölgyek és Urak, és most és itt végül, de elsősorban, kedves Rektor Úr!

 

Ünneplő Gyülekezet!

 

A református felsőoktatás szükségességéről a rendszerváltoztatást követően komoly viták folytak. Szükséges-e egyáltalán? Képes-e a 32 esztendővel ezelőtt szabadságát visszanyert egyház fenntartani és színvonalasan működtetni egy egyetemet. Van-e rá igény? Lesz-e elegendő hallgató és oktató? Biztosítható-e a megfelelő színvonal? Bizonytalanságban Hegedűs Lóránt püspök úr volt az, aki utat mutatott. Talán ő sem volt biztos abban, hogy valamennyi kérdésre akkor és ott már határozott igennel lehet válaszolni, de kellően erős hite volt ahhoz, hogy bízzon abban, hogy a reformátusok képesek a legmagasabb szintű elitoktatásban is részt venni, és valószínűleg meg volt győződve arról is, hogy ez a döntés – a Károli Egyetem léte és felsőoktatásban vállalt szerepe – biztosíték arra, hogy a magyar történelemben meghatározó szerepet játszó református közélet a rendszerváltoztatást követően is fennmaradjon és megerősödjön.

 

Aligha van komolyabb visszaigazolása egy döntés helyességének, mint amikor még a korábbi kritikusok is támogatóivá szegődnek. Egy ilyen döntésnek méltán állít emléket az egyháztörténet. „Ki mérte meg markával a tenger vizét? Ki mérte meg arasszal az eget? Ki mérte meg vékával a föld porát? Ki tette mérlegre a hegyeket és mérlegserpenyőbe a halmokat?” – teszi fel a kérdést Ézsaiás próféta. A tudomány célja a teremtett világ megismerése, titkainak feltárása, megértése és mind ezek közjót szolgáló megvalósítása, ezáltal végső soron az emberek szolgálata. E megismerésnek megvannak a maga szabályai, amelyek magából a teremtésből következnek, és amelyek nélkül hasznosan nem lehet tudományt művelni. Az egyházi egyetemek küldetése mindenütt a világon még nagyobb jelentőségre tett szert a XXI. században. Menteniük kell a menthetőt. Különösen a társadalomtudományok területén csak az egyházi egyetemekre számíthatunk, ha gátat akarunk vetni a tudomány progresszívszemléletű kisajátításának. Bár hazánkban is tudnánk aggasztó példákat mondani, de hogy ilyen apolitikus időszakban a templom falain belül folytatott aktuálpolitika vádját távol tartsuk magunktól. Különösen, amikor egy, még hivatalban lévő miniszter, egy korábbi miniszter püspöki szolgálatával köszönti a Károli Egyetem korábban miniszteri tisztséget betöltött rektorát, biztonságosabb az Egyesült Államok példájára hivatkozni.

 

Ha valaki figyeli az amerikai választásokat, az elmúlt két évtizedben négyévente meggyőződhet róla, az egyetemi városok 90 százalék felett szavaznak a progresszív, liberális-demokrata jelöltekre, és tíz százalék alatt a republikánusokra. Aligha gondolhatja bárki, hogy a szemléletet tükröző politikai döntés a tudomány igazságaiból vezethető le. A helyzet valószínűleg éppen ennek az ellenkezője. A tudományban nagy felfedezésekre, újszerű felismerésekre, maradandó eredményekre, legtöbbször éppen a viták, a vélemények ütköztetése, a szabad gondolkodásból eredő kreativitás vezetett. A mai liberalizmus által progresszívnek tekintett dekonstrukció kizárólagossága ennek éppen ellentmond. Éppen azt a közeget szünteti meg, amely az alkotás maradandóságának garanciája. A teremtés törvényei, a legalapvetőbb biológiai tények elvitatása nem tudományos teljesítmény, ahogy a Bibliából idézni sem bűn, sem bűncselekmény nem lehet a szabad világban és az európai civilizációban. A kvóták, a tabuk, a politikai korrektség nem segítik, hanem korlátozzák, hogy a tudomány eredményre juthasson. Ez egyszerre látlelet és kortünet. Ezt megakadályozni, illetve – ahol már bekövetkezett – ezen változtatni, a szabad, de nem gyökértelen gondolkodás kereteit megóvni vagy megteremteni óriási feladat minden felsőoktatási intézménynek. Ma a Károli Gáspár Református Egyetemre több mint nyolcezren járnak. Öt év alatt közel nyolcezer hallgató szerez diplomát a bölcsészettudomány, a jog, a pedagógia, a gazdaságtudomány és a hittudomány területén. A jövő magyar értelmiségének fontos tagjaiként éppen a magyarországi reformátusság számára a legfontosabb, hogy mit visznek magukkal a Károli Egyetemen eltöltött fél évtized időszakából. Az ehhez szükséges kereteket a magyar államnak ugyanúgy kötelessége biztosítani, ahogy ezt az állami fenntartású egyetemek esetén is tesszük. Az elmúlt évben, illetve az elmúlt években az állam e kötelezettségének eleget tett. Ettől még ma is fontos feladatok állnak előttünk. De az elmúlt évekre visszatekintve a bölcsész karnak otthont adó Károlyi-Csekonics palota közel 15 milliárdos felújítása, a tűz martalékává lett Ráday utcai református kollégium épületének újjáépítése, a református egyházzal tavaly karácsonykor megkötött megállapodás az egyetem jövőbeni finanszírozásáról, ennek törvénybe iktatásával megfelelő garanciát jelent a hosszú távú építkezésre. A ’21-ben egyetemi éves költségvetési-működési támogatás 8,7 milliárd forintos összege 2022-ben 13,5 milliárd forint körül lesz. Közös nagy tervünk is előkészítés alatt áll. A Lónyay utcai korábbi BÁV-székházat az állam már öt évvel ezelőtt a Magyarországi Református Egyház tulajdonába adta, hogy ez a Károli Egyetem céljait szolgálja. A tervek elkészítése folyamatban van. Már csak arról kell gondoskodnunk, hogy a fékevesztett árakkal dolgozó magyar építőipar visszataláljon a józan észtalajára.

 

Ezek azonban csak a keretek, az infrastruktúra, az épületek. Az állami pénzügyi támogatás jó hasznosítása, a tartalom meghatározása leginkább a fenntartón és az egyetem vezetésén múlik. A református egyház zsinata, mint fenntartó, mindent megtett azért, hogy megállhasson az Úr színe előtt, amikor az új rektor személyéről döntött. A legbölcsebb döntést hozta. Így tehát az egyetem eredményes működéséért viselt felelősség ma már egyedül az új rektor vállát nyomja. Trócsányi László jogászprofesszorként évtizedes gyökerekkel és páratlan tapasztalattal vállalta a rektori megbízatást. Személye legalább annyira ad rangot a Károli Gáspár Református Egyetemnek, mint amilyen elismertséget a rektori tisztség jelenthet számára. Mindenki teljes joggal, élethossziglan büszke arra, hogy alkotmánybíró volt. Bárki joggal lehet élete végéig büszke arra, hogy párizsi és brüsszeli nagykövetként szolgálta hazáját. Mindenki elismeréssel tekint arra, aki fél évtizeden át Deák Ferenc székében ülve igazságügyi miniszterként volt a magyar kormány tagja. Ugyan egyre kevésbé indokolt büszkének lenni arra, hogy valaki az Európai Parlament tagja, de amennyire még igen, az annak a legfeljebb 25 százaléknyi konzervatívviláglátását fel nem adó, a hitet megtartó és a normalitás talaján maradt európai parlamenti képviselőnek köszönhető, akik ahhoz a törpe minoritáshoz tartoznak, amelyet még mindig nem sikerült meggyőzni arról, hogy a férfiak is szülhetnek. Mindenesetre, ha egy református közéletben és évtizedek óta aktívan résztvevő, több évtizedes egyetemi pályafutással rendelkező jogász professzor egyszerre mondhatja el magáról, hogy alkotmánybíróként, nagykövetként, miniszterként, európai parlamenti képviselőként is szolgálta hazáját, akkor ebből egyenesen következik, hogy a Károli Egyetem rektori széke betöltöttnek tekinthető. Biztosak vagyunk benne, hogy Trócsányi László a következő öt évben elméleti és gyakorlati, tudományos és közéleti tapasztalatát, illetve református hitét és meggyőződését az egyetem szolgálatába állítja. Személyesen is hálás vagyok azért a baráti hozzáállásért, amelyet Trócsányi Lászlótól nagykövetként és miniszterként majd egy évtizeden át oly sokszor megtapasztaltam.

 

Sok szerencsés károlis hallgatónak lehet része ebben a következő öt évben. Ezt szívből kívánom nekik. E megbízatás nem csupán ékköve egy eddig is páratlanul gazdag életútnak, de új korszak kezdete a Károli Gáspár Református Egyetem életében. Olyan korszaké, ahol az emberi minőség és a tudományos színvonal tekintetében nem köttetnek kompromisszumok. Egy olyan korszak kezdete, amely megőrzi a Károli Egyetem erősségeit, felszámolja gyengeségeit, az egyetemi oktatás színvonalán és a Károlin végzetteken keresztül megerősíti a református egyházat és közéletet.

 

Szívből kívánom, hogy legyen áldás az úton, amit ma kezdesz el.

© Minden jog fenntartva, 2023
Adatvédelmi tájékoztató