Facebook Instagram Fidesz

2025. április 15. /

Gulyás Gergely: Granasztói György életműve velünk marad

Gulyás Gergely: Granasztói György életműve velünk marad

Budapest, 2025. április 15., kedd (MTI) - Az elkészült új síremlék azt igazolja, hogy Granasztói György köztünk van, életműve velünk marad, emlékét ápoljuk és megőrizzük - hangsúlyozta a Miniszterelnökséget vezető miniszter Granasztói György történész, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, professor emeritus, egykori miniszterelnöki főtanácsadó síremlékének avatóünnepségén kedden, a Farkasréti temetőben.

Gulyás Gergely szerint az új síremlék azt is bizonyítja, hogy az a közösség, amely a szabad Magyarország szolgálatára kötelezte el magát, nem felejti el Granasztói Györgyöt és munkásságát, amellyel gazdagította Magyarországot. "Sok mindent tett hozzá ahhoz a közös otthonhoz, amelyet a rendszerváltoztatást követően sokan megálmodtak és ahhoz az Európához, amelynek Magyarország mindig is szerves része volt, akkor is, amikor kiszakították belőle" - mutatott rá a miniszter.

 

Gulyás Gergely elmondta: Granasztói György ahhoz a nemzedékhez tartozott, amely a Magyar Királyság polgáraként született egy stabil, ezeréves értékeit ismerő, számtalan veszéllyel szembenéző, területe nagy részét elveszítő országban. Ez a nemzedék gyermekként élte végig a második világháborút, gyermekként látta a két megszálló hadsereg hadoszlopait és az általuk hajtott deportáló meneteket - tette hozzá.

 

Ahhoz a nemzedékhez tartozott, amely 1956-ban néhány napra átélhette a szabadságot, de amelynek ifjúsága a "kőkemény diktatúra" különféle puhaságú, szürke hétköznapjai között telt - hangsúlyozta Gulyás Gergely, aki szerint ez a nemzedék megtanulta átmenteni a diktatúrában üldözött értékeket, és miközben dolgozott, megtanulta felhasználni a rendszer által nyitva hagyott kiskapukat az értékmentésre.

 

A miniszter szerint Granasztói György e nemzedék egyik meghatározó egyénisége volt, akit a dolgok lényege érdekelt. "Tanítványai előtt addig soha sem látott lehetőségeket nyitott meg a tudomány művelésére, a magyarság sorsát tudósként, tanárként és tudományszervezőként, diplomataként, miniszterelnöki főtanácsadóként, homo politicusként szolgálta" - mondta.

 

Granasztói György által elvégzett "gigantikus munka" nem volt és ma sincs arányban ismertségével és megbecsültségével - hívta fel a figyelmet.

 

Gulyás Gergely kiemelte: számba kell venni azokat a feladatokat, amelyek megtalálták őt, amelyeket elvállalt és elvégzett. Példaként említette A középkori magyar város című művét, amely a magyar középkor kutatásának meghatározó alkotása marad. Kezdeményezőként és szervezőként részt vett tudományos közösségek létrejöttében, nevéhez fűződik az Atelier elnevezésű magyar-francia posztgraduális műhely, a Batthyány Lajos és a Teleki László Alapítvány.

 

Emellett diplomáciai szolgálatot látott el: brüsszeli és luxemburgi nagykövet volt, akkreditálva a NATO-hoz és az Európai Közösséghez, az Antall-kormány idején dolgozott az európai integrációért.

 

Granasztói Györgynek jelentős szerepe volt a polgári oldal megszervezésében. "Neki is köszönhető, hogy az antalli örökség, az MDF dicstelen bukása ellenére, ma is élő és ható szellemiség, amely a polgári politikai közösség egyik tartóoszlopa" - jelentette ki.

 

Granasztói György a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület nagy nemzedékének fontos szereplőjeként részt vett a "hasonló eszméket vallók egymásra találásában, a 1994 utáni reménytelenségben a remény megtalálásában, a jobboldali közösség megteremtésében" - méltatta Granasztói Györgyöt a politikus.

 

Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI) főigazgatója elmondta: Granasztói György, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság tagjaként, történészként, nagykövetként, a Batthyány Lajos Alapítvány elnökeként, a Magyar Polgári Egyesület elnökeként, a Teleki László Alapítvány és a Magyar Corvin-lánc Iroda vezetőjeként is hazánkért, egy polgári Magyarországért dolgozott.

 

A NÖRI főigazgatója szerint fontosak az "etalonok" az életünkben, az olyan személyek, akik életükkel és tudományos teljesítményükkel példaképként szolgálnak.

 

Granasztói Péter, Granasztói György fia, a Néprajzi Múzeum gyűjteményi főigazgató-helyettes kiemelte, hogy édesapja könyvei, írásai, közéleti tevékenysége és annak maradandó sikerei önmagukért beszélnek.

 

Granasztói György síremlékét Farkas Ádám, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas szobrászművész készítette.

Forrás: MTI
© Minden jog fenntartva, 2023
Adatvédelmi tájékoztató