Tisztelt Díjazottak!
Államtitkár Úr!
Tisztelt Alpolgármester Asszony!
Hölgyeim és Uraim!
Nagy tisztelettel köszöntök mindenkit itt a Károlyi-Csekonics-palotában. Értékeket teremtő embereket ünneplünk. Ez a nagyszerű hely, ahol most találkozunk, szintén egy jó példa, értékmentés helyszíne. A századforduló gyönyörű palotáját a második világháború súlyosan megrongálta, de a közelmúltban sikerült felújítani, és most ismét régi fényében ragyog úgy, hogy a XXI. század valamennyi felsőoktatási igényének is megfelel: a Károli Egyetem diákjait szolgálja. Tudjuk azt, hogy a civil szféra milyen sokrétű tevékenységet jelent az építészettől a pénzügyeken át a mezőgazdaságig, rendvédelemtől az egészségügyön és a köznevelésen át a kultúráig, szórakoztatóipartól közösségszervezésen át a sportig, nagyon sokféle értékteremtő és közösséget szolgáló tevékenység az, ami gyarapítja Magyarország mindennapjait. Ma egy olyan területét ünnepeljük az értékteremtésnek, amely nélkül ez az ország nem lenne teljes. A civil szervezetek a polgárok kezdeményezéséből – saját elképzelésük szerint – saját forrásaik felhasználásával hoznak létre hatalmas, anyagi értelemben felbecsülhetetlen értékeket. Tevékenységük nyomán, Bolyaival mondhatjuk: „A semmiből egy új, más világot teremtenek.”. Egészségmegőrző programokat szerveznek, gyógyításban segítenek, sportpályát építenek, műemlékek renoválását szervezik, szobrot állítanak, a feledés által pusztulásra ítélt örökségünk értékeit emelik ki a múltból, s teszik újra elérhetővé a jelen és a jövő számára. Nehéz sorsú gyermekeknek és fiataloknak adnak esélyt egy emelkedő pálya megfutására, az élet legsúlyosabb terheit hordozóknak könnyíthetnek bajaikon, a fogyatékkal élőknek segítenek kitágítani azokat a korlátokat, amelyek között mindennapjaikat élik, vagy éppen az anyagi nehézségekkel küzdőknek segítenek.
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Éppen ezért joggal mondhatjuk, hogy fontos ezeknek a teljesítményeknek az elismerése, így a mai nap, amikor elismerjük ezeket a tevékenységeket és teljesítményeket, az értékteremtést, ez a civilek napja. Ma a civileket ünnepeljük, az ünnep legfontosabb része ezért a találkozás és a köszönetmondás. Találkozási alkalom a civil szervezet képviselőinek, és köszönet néhány egészen kiemelkedő teljesítményért. Az elmúlt esztendőben nagy veszteségek is értek bennünket, ezek közül is kiemelkedik Kozma Imre atya elvesztése, aki a civil világban is olyan maradandó értékeket teremtett és hagyott maga után szolgálatával, amelyre fiatalok és idősek, elhagyottak, fogyatékkal élők és mindenki, aki nehéz helyzetben volt, tisztelettel kell, hogy emlékezzen, hiszen évtizedeken keresztül szolgálta azokat, akiknek a legnagyobb szükségük volt a szolgálatra.
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Idén két nagyszerű teljesítményt ismerünk el a díjjal, ahogyan ez – most már mondhatjuk – 2020 óta évről évre szokássá vált. Az Ovi-Sport Közhasznú Alapítványt Buzánszky Jenő, az Aranycsapat legendás hátvédje 2011-ben indította útjára. Az Alapítvány célja, hogy a gyermekek már óvodás korukban hozzászokjanak a sportoláshoz, a mindennapjaik részévé váljon a sport. Most, amikor látjuk, hogy – különösen a felnövekvő generációnál – a legnagyobb feladat az az, hogy a számítógépes játékok és a mobiltelefon világával szemben olyan alternatívákat lehessen találni és felmutatni, amelyek közösséget teremtenek és a virtuális világ helyett a valóságot helyezik előtérbe, akkor mondhatjuk, hogy Buzánszky megelőzte korát, és az a tevékenység, amelyet az Ovi-Sport Közhasznú Alapítvány évről évre folytat, nagymértékben járul hozzá ahhoz, hogy valós közösségek jöjjenek létre. Mára közel 55 ezer gyermeknek 500 pályán biztosítják a mindennapos sportoláshoz szükséges alapvető feltételeket. Tanfolyamaikon megközelítőleg 5 ezer óvodapedagógus vett részt, és több mint 250 önkormányzattal működtek együtt. Berekméri Dalma Beáta és az általa vezetett egyesület küldetése a Debrecen-halápi tanyavilágban élő, nagyjából 1200 főt számláló hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű családokhoz szól, és azon belül is idejét legfőképpen a gyermekeknek szenteli. A komoly anyagi, mentális, kulturális és közösségi problémákkal terhelt környezet elszenvedői leginkább ők, ők azok, akik segítségre szorulnak. Társaival a debreceni önkormányzattal átvett iskolaépületben nemcsak az intézményt, hanem egy stabilitást nyújtó közösséget is felépített. Egyesületük jelmondata az, idézem: „A szeretet az, amikor tesszük a jót.”. A sportolási lehetőségek, a különféle szakkörök kinyitják a halápi gyermekek számára a világot. Részesei az Ehető játszótér programnak, ahol az óvodások a kertészkedés alapjaival ismerkedhetnek meg. A társaival eddig itt megszervezett 200 rendezvény előtt semmilyen közösségi esemény nem volt ezen a környéken. Nyári táboraikban nem csupán a helyiek vesznek részt, hanem Böjte Csaba testvér dévai árvái is vendégeskedtek. Önkénteskednek Erdélyben is, az ott megrendezett 50 esemény mellett Székelyhídon – Csaba testvér közreműködésével – úgynevezett Szerelem tanösvényt hoztak létre, melynek kilenc állomása a kereszténység tanítása szerint mutat utat az örök hűséghez. Mindannyiuknak köszönjük a munkájukat, szívből gratulálunk.
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Pilinszky azt írja, idézem: „Azt mondják sokan, a hiúság mozgatja a világot. Én ezt így nem hiszem. Szerintem a világot a munkába feledkezett ember viszi előbbre. Az értékek nem ismerik a tréfát, s ha kell, kifognak rajtunk.”. Pilinszkynek igaza van, amikor a „Feljegyzések a hiúságról” című írásában ekként fogalmazott. Ez a gondolat különös jelentőséget kap, amikor a civilekre gondolunk, azoknak a munkájára, akiket önkéntesként valami sokkal több hajt, mint a mindennapi megélhetésük vagy a személyes előrejutásuk. Munkájuk nyomán halad előre az ország, enyhülnek vagy éppen megoldódnak emberek, családok, közösségek gondjai. Sok olyan is, amelyekre évtizedek óta nem találtunk megoldást, és amelyekre állami keretek között nem is lehetett volna megoldást találni. Éppen ezért köszönöm Önöknek ezt a tevékenységet, köszönöm mindenkinek, akit jelöltek és megalapozottan jelöltek erre a díjra, és külön köszönet azoknak és tisztelet azoknak, akik idén ezt a díjat kiérdemelték.
Isten éltesse a díjazottakat!
Forrás: Miniszterelnökség